Meteorolojiden kritik hafta sonu uyarısı. Balkanlardan geliyor

Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına alan bahar mevsimi, yerini yavaş yavaş sonbahar serinliğine bırakmaya hazırlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre, Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası, hafta sonu itibarıyla ülke genelinde hissedilecek.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde sıcaklıkların cuma gününden başlayarak düşüşe geçeceği ve serin ve yağışlı bir havanın hakim olacağı öngörülüyor.

Özellikle cumartesi günü İstanbul’da termometrelerin 14 dereceye kadar gerilemesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları, parçalı ve çok bulutlu bir gökyüzünün, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Trakya’nın bazı bölgelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü yağışlara yol açabileceğini belirtiyor.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, Marmara ve Ege Bölgesi’nde cuma günü başlayacak yağışların, hafta sonu boyunca sıcaklıkları ortalamanın altına çekeceğine dikkat çekiyor.

Şen, “İstanbul’da cuma günü beklenen yağışla birlikte sıcaklık 18 dereceye düşecek” diye ekliyor ve 15 Mayıs’tan sonra sıcaklıkların tekrar yükselişe geçeceğinin sinyallerini veriyor.

Böylece, vatandaşlarımızın hafta sonu planlarını yaparken, bu değişiklikleri göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x