Almanya’da sosyal demokrat aday, uğradığı saldırıda ağır yaralandı

Almanya’da 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri ile ülkenin doğusundaki üç eyalette sonbaharda düzenlenecek parlamento seçimleri öncesinde siyasetçilere yönelik artan saldırılar, siyasetçilerin tepkisine yol açtı.

Saksonya Eyaleti’nde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Avrupa Parlamentosu için liste başı adayı Matthias Ecke’nin, seçim bölgesi olan Dresden kentinde dün gece afiş asarken uğradığı saldırıda ağır yaralandığı açıklandı.

SPD Saksonya teşkilatı tarafından yapılan açıklamada Ecke’nin ameliyat olacağı bildirildi. Açıklamada saldırının Cuma akşamı Dresden kentinin Striesen semtinde sokak ortasında düzenlendiği belirtildi. SPD Saksonya teşkilatı, seçim afişleri asan diğer ekiplerine yönelik tehdit ve korkutma yönünde müdahalelerin olduğunu, ayrıca ekiplerinin hakarete uğradığını kaydetti.

Açıklamada, halen Avrupa Parlamentosu üyesi olan ve vekillik için yeniden yarışa giren Ecke’ye yönelik saldırının Almanya’daki bütün vatandaşlar tarafından “alarm sinyali” olarak algılanması gerektiği vurgulandı.

SPD Saksonya Teşkilat Başkanları Henning Homann ve Kathrin Michel, “Demokratik partilerin afiş asan ekiplerine ‘dayakçı gruplarca” düzenlenen saldırılar demokrasimizin temel ilkelerine düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

CDU’lu Schuster saldırıyı kınadı

Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Armin Schuster de SPD’li Ecke ile yine aynı bölgede Yeşiller partisinin seçim ekibinden bir kişiye düzenlenen saldırıları kınadı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Schuster, “İnsanlara saldırılması zaten kesinlikle kabul edilemez olaylarken, bu saldırılar demokrasimizin temeline, seçim kampanyalarında hepimizin ihtiyacı olan gönüllü yöneticiler ve seçilmişler ile seçim kampanyasının fahri çalışanlarına yönelik” dedi.

Bu tür saldırılara asla müsamaha gösterilemeyeceğini vurgulayan Schuster, demokrasilerin olmazsa olmazı olan seçimlerde yaşanan vakaların herkese ve özgür seçimlere yapılan saldırı olduğuna işaret etti. Schuster, 41 yaşındaki SPD’li Ecke’ye yönelik saldırıyı “endişe verici” diye niteledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x